مقابله با استرس مالی با ۵ راه حل که کمک می کنه با آرامش پول خرج کنین 

 

استرس مالی به هزارویک دلیل، از قسط وام و کرایه ی خونه گرفته تا شهریه ی دانشگاه و خرج جهیزیه، به وجود میاد. این نوع استرس می تونه نا آرومی خیلی زیادی در روابط بین فردی بسازه، چون استرس مالی خواه ناخواه روی بقیه جنبه های زندگی هم اثر می ذاره. حتما خودتون خوب میدونید که وقتی از دید مالی تحت فشار هستین، به درستی نمی تونین روی مسائل شغلی یا زندگی خانوادگی تون تمرکز کنین. این درحالیه که اگه بتونین با این استرس مقابله کنین و درعوضِ به هم ریختگی ذهنی به دنبال راه حل باشین، کنترل شرایط به مراتب آسون تر میشه. درادامه با ما همراه باشین تا با راهکارهای شکست دادن استرس مالی بیشتر آشنا شید.

 

۱. با برنامه ریزی و بودجه بندی مالی جلو برید

برنامه-ریزی

شاید اولش فکر کنین که با برنامه ریزی و بودجه بندی مالی بیشتر دچار استرس میشید، اما واقعیتش اینه که برنامه ریزی و بودجه بندی مالی به مدیریت بهتر پول و پله و سرمایه موجود و رفع نگرانیای مالی کمک می کنه. به بیان دیگر، اگه پول و پله و سرمایه موجود رو بودجه بندی کنین، راحت تر می تونین درمورد مخارج تون تصمیم گیری کنین. بودجه بندی درواقع یه جور راهنمای مخارج زندگیه و به تحقق اهداف مالی آسون می کنه. برنامه ریزی و بودجه بندی، ازجمله راهکارهای پس انداز پول هستن و به شما کمک می کنن بدهیای عقب افتاده تون رو هم بدین.

پول-نام-تصویر

برنامه ریزی بودجه در ماه های اول کار بسیار سخت و وقت گیریه. اما وقتی دست تون راه بیفته، نه تنها سرعت عمل تون بیشتر می شه، بلکه کمتر نگران مسائل مالی هستین، چراکه با مدیریت بهینه ی پول و پله و سرمایه موجود حتی می تونین وضعیت مالی خود رو به خاطر این بهش رو کنین. واسه شروع بهتره ماه اول رو فقط به برنامه ریزی و بودجه بندی مخارج اختصاص بدین و در ماه های بعد سعی کنین تا با کم شدن مخارج غیرضروری و افزایش بودجه ی مربوط به مخارج واجب تر به تعادل مطلوب تری در دخل وخرج تون برسین.

۲. از پس انداز روز نکنه برداشت کنین

چقدر خوبه که یک حساب پس انداز داشته باشین تا بتونین درصورت بروز نیازای مالی یهویی از این حساب برداشت کنین. مثلا اگه در یکی از روزای آخر ماه، یعنی درست وقتی حقوق ماه قبل تون ته کشیدهه، ماشین تون خراب شه، چون خاطرجمع هستین که می تونین خرج تعمیر ماشین رو از پس اندازتان برداشت کنین، پس دیگر خیلی دچار استرس مالی نخواهید شد. اگه پس انداز روز نکنه داشته باشین و بدونین که درصورت بروز نیازای مالی یهویی دست خالی نخواهید موند، با خیال راحت تری می تونین بودجه ای رو که برنامه ریزی کردین، خرج کنین.

پس انداز، به ویژه اگه تابه حال عادت به این اقدام نداشتین، کار مشکلیه. اما اگه بتونین با برنامه ریزی و مدیریت درست بودجه به پس انداز ماهیانه تون اضافه کنین، دیگر استرس مالی زیادی نخواهید داشت.

۳. از خدمات آموزش یا مشاوره ی مالی کمک بگیرین

اگه در مدیریت پول و پله و سرمایه موجود و مسائل مربوط به مخارج مشکل جدی دارین، به چه دلیل از خدمات آموزشی یا مشاوره ای در مورد ی مدیریت بودجه کمک نمی گیرین؟ مثلا می تونین در کلاسای آموزش مهارتای پایه ای مدیریت پول و پله و سرمایه و سرمایه گذاری شرکت کنین تا بهتر بتونین درمورد پولی که در اختیار دارین، تصمیم بگیرین و از دید مالی پیشرفت کنین. با مراجعه به یک برنامه ریز مالی کاربلد حتی می تونین به یک راه حل سرمایه گذاری بلندمدت برسین تا خیال تون از واسه زمان بازنشستگی تون هم راحت باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معرفی معروف ترین نظریه های انگیزشی و اثر اونا بر بهره وری کارمندان 

مهم اینه که بدونین مجبور نیستین به تنهایی با مشکلات تون روبرو شید. در بسیاری مواقع، حرف زدن و مشورت کردن با کسائی که خارج ازگود هستن، می تونه تا حد زیادی کمک تون کنه، چون موجب می شه که بتونین از بیرون به قضیه نگاه کنین. اگه هم شخص معتمدی باشه که مخارج و پیشرفتای مالی تون رو بهش گزارش بدین، خیلی به نفع تون هستش. همین که بدونین یک نفر هست که باید مخارج و پس اندازتان رو بهش گزارش بدین، کمک تون می کنه تا از مخارج اضافه بزنین. این شخص می تونه دوست معتمدتان یا یک مشاور مالی باشه.

۴. موارد نیازمند تغییر رو شناسایی کنین

معمولا مشکلات مالی از قضایای مربوط به درآمد، مخارج یا هر دو آب می خورن. اگه میدونید که درآمدتان کافی نیس، ببینین که چیجوری می تونین درآمد بالاتری داشته باشین. شاید با خودتون به این نتیجه برسین که بهتره تحصیلات تون رو ادامه بدین تا بتونین واسه جایگاهای شغلی پردرآمدتری خواسته همکاری بفرستید. اگه مشکل مخارج دارین، شک نداشته باشین باید راه حلی پیدا کنین تا اعتیادتان به ول خرجی رو کنار بذارین. بهترین راه حلش اینه که نیازای لحظه ای و زودگذری رو که فقط به خالی شدن جیب تون می انجامند، شناسایی و اولویت بندی کنین و از غیرضرورترین هاشون دست بکشین. درهرصورت، اگه برنامه ای داشته باشین که بتونین به کمک اون وضعیت مالی تون رو به ثبات برسونین، اون وقت از استرس مالی تون هم کم کرده میشه.

به طورکلی، تغییر کار آسونی نیس. باید با قدمای کوچیک شروع کنین و کم کم قدم در راه تغییرات بزرگ تر بذارین. اگه یک وقتی در برنامه ریزی و مدیریت بودجه به اشکال برخوردید یا به بعضی از اهداف مالی تون نرسیدید، به این معنی نیس که دیگر باید از برنامه ریزی و بودجه بندی دست وردارین و به همون بی برنامگی سابق ادامه بدین. همه این درس عبرتا نشون می ده که راهی طولانی در پیش دارین و حتی اگه یک جاهایی به بی راه بزنین، بازم می تونین به جاده ی اصلی برگردید و اصلاحات لازم رو بکنین.

۵. نیمه ی پر لیوان رو ببینین

شاید پیش خودتون بگید که این راه حلش نیس، اما شک نکنین که مقدار خیلی از استرس تون با دیدن نیمه ی پر لیوان برطرف میشه. مثلا همین که بتونین قدم به قدم پیشرفت تون رو به طرف اهداف مالی تعیین شده ببینین، خودش یعنی دیدن نیمه ی پر لیوان. به جنبه های مثبت زندگی تون رو کنین تا از فشارهای مالی دچار استرس نشید. چقدر خوبه که از راهکارهای کم خرج کاهش استرس کمک بگیرین. فواید ورزش رو دست کم نگیرید و ورزش کنین. در کل حواس تون به خودتون باشه تا بهتر بتونین روی حل مشکلات تمرکز کنین و به پیشرفت برسین. بدونین که می تونین وضعیت مالی تون رو تغییر بدین، اما این تغییر زمانی آسون تر می شه که همیشه در نگرانی و استرس نباشید!
دیدگاهتان را بنویسید